کلیسای جامع سنت باسیل مسکو روسیه

کلیسای جامع «سنت باسیل» یکی از نمادهای کشور روسیه به حساب می‌آید که با قدمتی بالغ بر 450 سال، در میدان سرخ مسکو واقع شده است. «کلیسای سنت باسیل» به‌عنوان یکی از برجسته‌ ترین بناهای تاریخی روسیه، به دستور «ایوان چهارم» مشهور به "ایوان مخوف" به عنوان نمادی از فتح خانات قزان و برای تشکر به خاطر شکست قوم سپاهیان جنگجوی مغول ساخته شد. اگرچه در برخی منابع سال ساخت این بنای تاریخی، 1561 میلادی عنوان شده است، اما تاریخ دقیقی درباره زمان ساخت این کلیسا توسط مورخان روس ثبت نشده و همین امر باعث می‌شود برای تخمین زمان ساخت این کلیسا از چوب و سنگ، به داستان‌ ها متوسل شویم. بر اساس یکی از این نوشته‌ ها، هنگامی که «ایوان مخوف» از اردوهای مغولان قزان باز می‌ گردد، دستور ساخت کلیسایی با سه ساختمان شامل هفت گنبد را می‌دهد که در محل کنونی آن در دماغه‌ی مسکو قرار داشت. با انتخاب تور روسیه برای سفر امکان بازدید از این کاخ تاریخی برای شما مسافران تور روسیه فراهم می شود.

ساخت این کلیسای سنگی تنها شش سال طول کشید و کار ساخت آن فقط در طول ماه‌ های گرم انجام می‌ شده است. بنای این کلیسا از آجر ساخته شده و زیر بنای آن، زیر زمین و برخی بخش‌ های دیگر از سنگ سفید ساخته شده است. ساخت کلیسا در پاییز 1559 تقریبا به اتمام رسید که این تاریخ مقارن بود با جشن شفاعت حضرت مریم (س) که در آن تمام کلیسا ها، حتی کلیساهای نیمه‌ تمام تقدیس می‌ شدند. طی این جشن هر کلیسا نام یکی از مقدسین را به خود می‌گرفت و به این ترتیب نام کلیسای جامع جنوبی، "سنت ترتینه" نام گرفت. محققان نظریه‌ های مختلفی برای علت این نامگذاری مطرح کردند. یکی از آنها وجود کلیسایی چوبی تا سال 1554 در همان مکان بود که به افتخار فتح شهر مغولان و شکست سپاه قزان ساخته شده بود که "سنت ترتینه" نام داشت. بنابراین یکی از بناهای کلیسای جامع جایگزین آن باید "سنت ترتینه" را به عنوان نام خود می‌ پذیرفت.

چهار گنبد این کلیسا نام خود را از مقدسینی گرفتند که در جنگ با قزان‌ ها شجاعت به خرج داده بودند. "سپرین و جاستین"، "گریگوری" (روشنفکر بزرگ ارمنی)، الکساندر سیوریسکی و پیشگامان قسطنطنیه (با نام‌های الکساندر، جین و پاول) مقدسانی بودند که نام‌شان بر این چهار بنا گذاشته شد. سه محراب دیگر نیز به نام دو تن از امپراطوران روسیه و جشن نزول خداوند بر اورشلیم نام‌گذاری شد. اما ساختمان اصلی کلیسا با نام "شفاعت مریم مقدس" برای شکرگزاری پیروزی در جنگ با قزان‌ ها نام‌ گذاری شد که محراب‌ های دیگر کلیسا نیز امروز با همین نام شناخته می‌شوند. در نوشته‌ های مربوط به این کلیسا اشاره شده که بنای آن در کنار دره واقع شده است؛ دره‌ای که امروز اثری از آن در کنار کلیسا دیده نمی‌ شود. این دره در کناره‌ های دیواره کاخ کرملین برای دفاع از این قلعه با عمق زیاد و عرض وسیع کنده شده بود که سال 1813 پر می‌شود.کلیسای جامع "سنت باسیل" یک نقشه اصلی شامل 9 کلیسا دارد که بر روی یک پایه ساخته شده و همگی به کلیسای اصلی مرتبط می‌شوند. علاقه مندان تور روسیه می توانند برای بازدید از این بنای تاریخی بسیار زیبا با تور روسیه همراه شوند و از بازدید از این مکان زیبا لذت ببرند.

کلیسای جامع سنت باسیل مسکو روسیه

کلیسای جامع سنت باسیل مسکو روسیه

کلیسای جامع سنت باسیل مسکو روسیه

کلیسای جامع سنت باسیل مسکو روسیه